úterý 22. září 2015

Mole

Na skladě už mám sice několik týdnů poznatky a recepty z japonských a tchajwanských obchůdků, které ve mně oživily vzpomínky na asijské výlety, ale na ty si budete muset ještě chvíli počkat, stále mě to totiž táhne do Mexika :) A proč nemapuju víc americkou kuchyni? To je nuda - cukr, karamel, cukr, čokláda, slanina, hranolky, cukr, maso, slanina, čokoláda, BBQ omáčka, karamel... eh, nějak jsem se zacyklila. Ale je to tak, zaběhnete párkrát do fastfoodu (čistě americkou normální restauraci jsem tu snad ještě nepotkala, pokud se chcete navečeřet na úrovní, jde věšinou o nějakou z evropských nebo asijských kuchyní) a za chvilku vám zaťuká na dveře kardiovaskulární choroba ruku v ruce s obezitou. Mexická večerka za rohem je navíc báječné místo - mají tam všechno, co ke svým pokusům potřebuju, ještě ke všemu za nesrovnatelně nižší cenu než ve velkých obchodech, opráším si základy španělštiny, protože angličtina se tu moc nevede, a vládne tady skvělá přátelská atmosféra. 

Do dnešního dílu jsem si vybrala jídlo pro milovníky čokolády, které si bez problému uvaříte i v Čechách a nemusíte kvůli ingrediencím ani na výlet do skrytých koutů Prahy. Mole je obecný název pro několik typů mexických omáček, dalo by se přirovnat k naší svíčkové, protože jde o tradiční pokrm rozšířený ve všech oblastech, a protože každá rodina má na něj svůj vlastní recept. Tou úplně nejtypičtější variantou je mole poblano, tmavě hnědá až červená omáčka plná chilli papriček servírovaná s drůbežím masem. 

Podle jedné z legend pokrm vznikl během koloniálního období v klášteře Santa Rosa v Pueble. Místní jeptišky se doslechly o nečekané návštěvě arcibiskupa a zpočátku se obávaly, že mu kvůli své chudobě nemají co nabídnout. Nakonec posbíraly zbytky starého chleba, koření, chilli, oříšky a trochu čokolády a zabily starého krocana a mana, nad níž si arcibiskup pomlaskával, byla na světě. Když se potom jedné z hostitelek zeptal na název jídla, odpovědela mu, že pouze udělala "mole", tedy "směs". Později se význam slova mole přenesl jen na omáčku.

Receptů na mole se dá najít opravdu spousta, podle různých regionálních úprav existuje i více než 30 ingrediencí, které lze mezi sebou volně kombinovat, takže není třeba se pevně držet toho, co najdete níže, jde spíš o inspiraci, která vzešla právě z toho, co jsem našla doma já :) Obecně se ale přísady dělí na pět základních skupin, jež by všechny měly být ve vaší omáčce zastoupeny: chilli (rozhodně nešetřit), kyselé (rajčata, tomatilla), sladké (sušené ovoce), koření a zahušťovadla (nachos, ořechy, sezam).


                                                                      Mole 

                                                                     3 rajčata
                                                                     1 pálivá paprika
                                                                     1 cibule
                                                                     3 stroužky česneku
                                                                     hořká čokoláda
                                                                     hrst nachos
                                                                     hrst ořechů (nejčatěji arašídy, já mám kešu)
                                                                     cca 3 hrnky vývaru
                                                                     chilli
                                                                     skořice
                                                                     anýz
                                                                     koriandr 
                                                                     hřebíček
                                                                     římský kmín 



Na trošce olivového oleje osmahneme cibuli a česnek, přidáme ořechy a všechno koření a opět necháme rozvonět. Obsah pánve vysypeme do mixéru společně s paprikou, rajčaty bez semínek a nachos, přilijeme vývar a důkladně rozmixujeme v hladkou omáčku. Tu přivedeme k varu v malém kastrůlku a necháme cca 20 minut pobublávat na mírném ohni. V závěru přihodíme nalámanou čokoládu a necháme rozpustit.

Z uvedeného množství nám s M. vystačila omáčka skoro na týden, takže jsem si zkusila dva různé typy pokrmů. Mexičani si prý mole dávají i při brunchi na vajíčka, ale tahle kombinace se mi už zdála poměrně divoká, takže jsem se držela při zemi. Po klasickém kuřeti s mole mě zaujala varianta zapečench enchiladas. Obecně jde o tortilly plněné masem, sýrem či zeleninou, srolované do pekáčku a zapečené v troubě, provedení s mole má potom název "enmoladas". Tentokrát jsem vyzkoušela bezmasou verzi se sýrem cotija, který je podobný strukturou i chutí známému balkánu či jadelu, jen je o něco méně slaný.


                                                                   Enmoladas 
                                                                   (ingredience na 4 velké porce)

                                                                   6 tortil
                                                                   6 špalíčků sýra
                                                                   mole
                                                                   zakysaná smetana

Špalíček sýra zarolujeme do opečené tortilly a vložíme do pekáčku. Po zaplnění celého dna bohatě přelijeme omáčkou mole a můžeme ještě posypat nastrouhaným sýrem. Necháme zapéct cca 20 minut a servírujeme se zakysanou smetanou.


Vzhledově se nejedná o žádnou slávu, ale chuťově nás to s M. velice zaujalo. Omáčka je sama o sobě dost výrazná, a čím déle leží v lednici, tím i pálivější, ale tortilly s jemným sýrem a smetanou ji lehce srazí a vytvoří báječnou kombinaci. Pomalu začínám rozumět tomu, čím to, že vedle své obliby ve fastfoodech jsou Mexičani nejtlustším národem na světě :)





Žádné komentáře:

Okomentovat