Podle naprosto neinovativního a prozaického názvu jste jistě poznali, že tenhle článek bude o jídle. Ale ne o jen tak ledajakém, půjde o jídlo, které mě startuje do dalšího dne, o snídani. Pravidelně snídat jsem se naučila už jako malá, neodnaučila jsem se to v pubertě a zkrátka ani dnes nevylezu z domu bez kusu žvance. Trpím trochu nízkým tlakem, takže moje tělo špatně snáší, když nedostane alespoň něco malého, a i obvodní lékařka mi dovolila chodit na odběry krve ne na lačno, sestru už nebavilo mě věčně sbírat ze země. Mírná změna návyků přišla až s ranním sportováním, kdy jsem zjistila, že s plným žaludkem se běhá opravdu těžko, takže si nejdřív dám jen ovoce nebo energetickou tyčinku a to hlavní přijde až po návratu.
Co sahá moje paměť, vždycky jsme byli vajíčková rodina. Nebyl jediný víkend bez hemenexu, volských ok nebo míchaných vajíček. Sama jsem k tomu postupně přidala omelety na různé způsoby nebo (nikdy ne úplně dokonalá) ztracená vejce. K tomu kousek pečiva a spousta zeleniny, pohádka. Jen občasné prostřídání miskou müsli, abych si nepřipadala hloupě. Zkrátka jsem vajíčkový maniak a to mi už nikdo neodpáře, ale s příjezdem do USA jsem došla k závěru, že 5-7 dolarů za dvanáctimístné platíčko by zruinovalo náš rozpočet poměrně rychle, a navíc v rámci snižování váhy jsem se rozhodla tělu mírně ulehčit od živočišné stravy.
Jelikož je jídlo mým velikým koníčkem, měla jsem už samozřejmě dávno načtené tipy a rady, jak tělo ráno zahřát a donutit orgány pracovat, najdete je dnes v každém časopise a na každém blogu. Vrhla jsem se tedy po hlavě do teplých kaší s ovocem i zeleninou, oříšky a semínky. Ovesné a rýžové kaše jsem do té doby znala jen instantní. Chutnaly mi, ale co jsem se začala více zajímat o složení potravin "ze sáčku", přestala jsem je kupovat a dál se věnovala zdokonalování vaječných pokrmů. Tady jsem ale zjistila, že vaření vlastní snídaně je ohromná zábava, na kaši se můžu vyřádit a navíc u toho nestrávím víc času než obvykle. Stane se z nich asi můj oblíbený rituál.
Potřebovat budete následující:
- zrní (ovesné, ječné nebo jiné vločky, pohanka, špalda, atd.)
- ovoce čerstvé i sušené
- zelenina (nastrouhaná cuketa, mrkev nebo řepa jsou to pravé)
- oříšky
- semínka
- kakaové boby nebo čokoláda
- sladidlo (med nebo rostlinný sirup - javorový, agávový, datlový, atd.)
- tzv. zahřívací koření (zázvor, skořice, kardamom, atd.)
Postup je jednoduchý, večer si vyberete "zrní", ze kterého chcete vařit - odhadem stačí bohatě 4 lžíce, a přes noc ho namočíte do vody . Pokud byste náhodou zapomněli, vločky máte uvařené rychle i bez namáčení. Ráno už jen slijete vodu, vsypete zrní do kastrolku, přidáte všechny ostatní ingredience a mícháte nad mírným plamenem do zhoustnutí. Opravdu od sporáku nikam neodcházejte, mně se hned napoprvé podařilo během chvilky zničit můj první hrnec v životě. Na závěr nezapomeňte porci ozdobit, protože se jí i očima, a co si budeme povídat, kaše obvykle nejsou to nejkrásnější, co kdy spatřilo světlo světa :)
Konkrétní recepty nebudu dávat žádné, každý ať se vyřádí sám, jak je libo, můžete mi pak i do komentářů napsat, co jste vymysleli. Přídám ale pro inspiraci pár fotek toho, co mám zatím za sebou.
Dobrou chuť!
Ovesná s kaktusovým fíkem (kamarád tukožrout) doplněná moruší, kešu a chia semínky |
Ovesná s mrkví doplněná sladkým citronem, mandlemi a opět chia |
Ovesná s borůvkami doplněná ještě více borůvkami, pekany a moruší |
Ovesná se žlutou cuketou a mandlemi doplněná hroznovým vínem |
Pohanková s řepou doplněná liči, troškou čokolády, mandlemi a chia |
Žádné komentáře:
Okomentovat